home > Ev tozu akarı alerjisi

EV TOZU AKARI ALERJİSİ…

VE SİZ

Var olmayan toz alerjisi ile sık sık karıştırılan ev tozu akarı alerjisi yaygın bir solunum yolu alerjisi olup, hakkında çok bilgi bulunmamaktadır. Zor bir durum olmasının yanında kötüye de gidebilir. Genelde önemsenmez ve bu nedenle yetersiz tedavi edilmektedir. Yanlış bilinenleri düzeltiyoruz….

 

Kaçması zor bir alerji

Little girl having childhood nightmares

Ev tozu akarları örümcek ailesine mensuptur. Çıplak gözle görülemeyecek kadar küçüktürler. Tüm yıl boyunca evlerde yaşarlar ve yatak örtüleri, nevresim takımları, halılar, perdeler ve peluş oyuncaklar üstünde yuva kurarlar. Çünkü özellikle sıcak ve nemli ortamları severler.

Ev tozu akarlarına karşı korunmak çok zor olduğu gibi, belli bir mevsimleri de yoktur. Bu, yıl boyu süren (perenial) bir alerji olarak tanımlanır, ancak ev tozu akarı alerjisi vakaları yoğun olarak (ısıtılmış ve daha az havalandırılan) daha kapalı ortamlarda yaşadığımız sonbahar aylarında görülmektedir. Böyle ortamlar ev tozu akarlarının çoğalması için ideal koşulları içerir. Temizlik ve taşınma gibi önlemler faydalı ve hatta gerekli olabilir ama her zaman yeterli değildir.

 

Etkisi pek çok seviyede önemlidir.

Ev tozu akarları önde gelen alerjik nezle sebebidir2. Nezle, göz nezlesi, öksürük ve nefes alma zorluğu gibi solunum yolu alerjilerine özel semptomlara yol açarlar ve günlük hayatı etkilerler.

  • Form ve sağlık üzerine: Ev tozu akarı alerjisi kronik bir durum olup, fiziksel aktiviteyi kısıtlamanın yanı sıra çeşitli sorunlara yol açabilir ve alerjik astıma ilerleyebilir.
  • İş ve özel yaşam üzerine: Özellikle çocuklarda bu alerji eğitim ve gelişimi olumsuz etkileyebilir.
  • Kötüye gitme riski :Yeterince tedavi edilmezse, ev tozu akarı alerjisi ilerleyebilir ve alerjik astıma dönüşebilir.

 

Ev tozu akarı alerjisinin hayatınızı yönetmesine izin vermeyin!

Ev tozu akarı alerjisi, hastalar tarafından bile yeterince anlaşılmayabilir ve değerlendirilemeyebilir. Teslim olmayın! Çözümler bulunmaktadır. Alerji değerlendirmesi ve uygun bir tedavi planı için bir alerji uzmanına başvurun.


[1] Crisafulli D. et al. Seasonal trends in house dust mite allergen in children’s beds over a 7-year period Allergy 2007: 62: 1394–1400.
[2] Bousquet J, et al. Geographical variation in the prevalence of positive skin tests to environmental aeroallergens in the European Community Respiratory Health Survey. Allergy 2007: 62: 301–309.