home > Ev tozu akarı alerjisi > Ev tozu akarına odaklanmak

EV TOZU AKARLARINA ODAKLANMAK

Bu küçük yaratıklar nahoş, hatta kötüdür. Çok alerjik pek çok maddenin kaynağıdırlar.

Biraz zooloji

HR Mites- acariens

Ev tozu akarları böcek değildirler. Örümcekler gibi arachnid sınıfına aittirler. Alerjilerden sorumlu olan ana türleri; Dermatophagoides farinae ve Dermatophagoides pteronyssimus‘tur. Küresel gövdeleri, uzantılarında kılla kaplı 4 çift bacakları, pençeleri ve vantuzları vardır. Boyutları 0.1 ile 0.6mm arasında değişir ve bu nedenle çıplak gözle görülemezler! 1,2 Ev tozu akarları normalde zararsızdır ve hastalık yaymazlar.

 

Ev tozu akarları etobur mudur?

Panik yapmaya gerek yok: Bu küçük canlılar büyükleri yemezler! Ev tozu akarlarının besinini insan ve hayvan pulları (“ölü deri”, tırnak parçaları, saç) oluşturur.3

Neden ev tozu akarları alerjiye sebep olur?

Ev tozu akarı alerjisi özellikle ev tozu akarının pisliğindeki ve ölü vücutlarındaki proteinlerle ilgilidir. Bu nedenle, ev tozu akarları öldükten sonra bile alerjiye sebep olurlar. Bunlardan sakınmak imkansızdır.

 


[1] Milian E, Diaz AM. Allergy to house dust mites and asthma. P R Health Sci J. 23:1 (2004) 47-57.
[2] Tourdot S et al. Evaluation of therapeutic sublingual vaccines in a murine model of chronic house dust mite allergic airway inflammation. Clinical & Experimental Allergy, 41, 1784-1792.
[3] Didier A, Dutau G. Allergie respiratoire: nouveautés sur les allergènes de l’environnement domestique. Revue français.