home > Hangi çözümler? > Alerjen immünoterapi

ALERJEN İMMÜNOTERAPİ

(HASSASİYET AZALTMA)

Solunum yolu alerjisinin sebebini hedef alan tek tedavi olan alerjen immünoterapi; bağışıklık sisteminin hassasiyetini azaltma yöntemidir ve özellikle ev tozu akarı alerjisini hedef alır.

 

İmmünoterapi bana uygun mu?

Alerjen immünoterapi, özellikle 5 yaş ve üstü semptomatik tedaviye cevap vermeyen, şiddetli solunum yolu alerjisi olan hastalara yönelik tasarlanmıştır.

 

Etkisi bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Alerjen immünoterapinin hem alerji semptomlarını hem de semptomatik tedavi gereksinimini ciddi şekilde azalttığı kanıtlanmıştır. Bunun yanı sıra, etkileri uzun sürelidir ve hatta astım veya diğer alerjilerin ortaya çıkışını engellemekte rol oynamaktadır.1 Alerjinin sebebini hedef aldığı için, sadece alerjen immünoterapi alerjiye kalıcı çözüm sunabilir.

 

Nasıl çalışıyor?

 

 

Alerjen immünoterapi, hastayı gittikçe artan dozlarda alerjene maruz bırakmayı içerir. Buna cevap olarak vücudun bağışıklık sistemi belli antikorların (immünoglobulin) ve proteinlerin (interlökin) üretimini değiştirir. Bu da bağışıklık sisteminin aşırı hassasiyetini ve bunun sonucu olan enflamasyonu azaltır.

 

Tedavi farklı şekillerde uygulanabilir:
Deri altı enjeksiyonları olabileceği gibi dilaltına yerleştirilen damla veya tabletler şeklinde de olabilir.
Alerjen immünoterapi tedavisi, sadece bir alerji uzmanı tarafından reçete edilebilir.

 

Alerjen immünoterapiye ne zaman başlanmalı?

Polen alerjisi gibi mevsimlik alerji durumlarında tedavi yılda sadece bir kaç ay devam eder. Mevsimden bir kaç ay önce başlar ve polen mevsimi süresince devam eder. Ertesi sene tedavi aynı şekilde devam eder. Ev tozu akarı veya hayvan tüyü alerjisi gibi sürekli alerjilerde tedavi yıl boyunca devam eder.

Uzun vadede etkili olabilmesi için alerjen immünoterapi, 3 ile 5 yıl veya mevsim arasında devam eder.

 


[1] Jacobsen L. et al. Specific immunotherapy has long-term preventive effect of seasonal and perennial asthma: 10-year follow-up on the PAT study. Allergy. 2007 Aug; 62(8):943-8.