home > Hangi çözümler? > Tedaviler

ALERJİ TEDAVİLERİ

Elinizin altındaki temel çözümler; alerjenlere maruz kalmayı azaltmak, kriz geçirme riskine karşı ilaç almak veya hassasiyetinizi azaltmaktır.
Alerji teşhisi konulduktan sonra, alerji uzmanınız alerjinizle mücadele etmenize ve daha iyi hissetmenize yarayacak en uygun çözümleri sunacaktır.

 

 

1. Alerjenlere maruz kalmayı azaltmak

Alerjenlerden kurtulmayı hedefleyen tedbirler, alerji semptomlarına karşı verilen savaşta genelde ilk adımdır. Alerjen ile teması mümkün olduğunca ortadan kaldırarak semptomların ortaya çıkışı sınırlandırılır. Eğer alerji ev tozu akarı ya da polen gibi ortadan kaldırılması imkansız maddelere ise bu yöntemler etkisiz kalır. Ancak belli hijyen ve korunma metodları yine de alerjenlere teması sınırlandırmak ve semptomların artmasını önlemek için kullanışlıdır.

 

2. Krizleri hafifletmek: Semptomatik tedavi

Tedavide ilk seçenek olarak semptomların şiddetini azaltır, ancak alerjiyi “tedavi” etmez.

 

3. Alerjen immünoterapi, tek temel tedavi

Alerjen immünoterapi; alerjenin sebebini hedef alan tek tedavidir. Hassasiyet azaltma yöntemi, hastayı gittikçe yükselen dozlarda hastanın hassas olduğu alerjene maruz bırakmayı içerir.1 Hedef bağışıklık sisteminin dengesini yeniden kurarak alerjenlere normal tepki vermesini sağlamaktır.

Sonuçlar:

  • Hasta gittikçe daha yüksek tozlarda alerjene tahammül edebilir.
  • Enflamasyon semptomları azalır.
  • Diğer alerjenlere olan hassasiyet zamanla azalır.
  • Alerjinin astıma dönüşme riski azalır2.

[1] Braun J.-J., et al. Recommandations pour le diagnostic et la prise en charge de la rhinite allergique (épidémiologie et physiopathologie exclues). Revue française d’allergologie 50 (2010) S3-S27.
[2] Jacobsen L. Wahn U., Bilo B. : Allergen-specific immunotherapy provides immediate, long-term and preventive clinical effects in children and adults: the effects of immunotherapy can be categorized by level of benefit -the centenary of allergen specific subcutaneous immunotherapy. Clinical and Translational Allergy 2012, 2:8.