home > Hangi çözümler? > Teşhis

BİR ALERJİ UZMANI TARAFINDAN

ALERJİ TEŞHİSİ

Alerji uzmanı; bir alerji değerlendirmesi yapabilmek, teşhis koyabilmek, alerjenleri tespit edebilmek ve alerjinin şiddetini belirleyebilmek için gerekli ve uygun pek çok araç kullanır ve hastaları için en uygun tedaviyi seçer.

 

 

Titiz bir araştırma; neredeyse bir soruşturma!

Doktor, hastalarından aşağıdaki bilgileri vermelerini ister:

  • Semptomlar, semptomları tetikleyen durumlar ve semptomların ortaya çıkma hızı,
  • “Eğilim”: Kişisel ve aile alerji geçmişi, sigara kullanımı vs…,
  • Çevre ve yaşam tarzı.

Fizik muayene

Doktor, hastanın genel bir muayenesinin (kilo, tansiyon, nabız vs…) ardından burun, gözler, boğaz ve bronşlar gibi alerjiden etkilenebilecek organları solunum yolu alerjisi için inceler.

 

“Sizin” alerjenlerinizi anında belirlemek için cilt testi

 

HR-Diagnosis (4)Bu yöntem; ufak bir alerjen parçasını cilt altına yerleştirmeyi kapsar. Doktor şüphelenilen bir kaç alerjeni sorular ile belirledikten sonra, bu yöntemle test eder. Sonuçlar 20 dakika içerisinde belli olur. Aşırı duyarlılık durumunda deri; sinek ısırığı gibi kızarır, hafifçe şişer ve kaşınır. Bu yöntem çabuk ve acısızdır ve çok küçük çocuklarda bile uygulanabilir.

 

 

 

Şüphe durumunda ilave incelemeler

Eğer cilt testinin sonuçları yetersiz ise veya negatif olmasına rağmen semptomlar devam ediyorsa alerji uzmanı kan testine (spesifik immünoglobulin araştırması) başvurur. Bu açık bir şekilde alerjeni tespit edecektir.

 

Solunum testleri

Solunum güçlüğü veya hırıltılardan muzdaripseniz, doktorunuz “akciğer fonksiyon testi” ile alerjik astım tanısı koyabilir.