home > Solunum yolu alerjisi

SOLUNUM YOLU ALERJİLERİ – TEMELLER

Solunum yolu alerjileri bağışıklık sisteminin hatalı çalışması sebebiyle vücudun atmosferde var olan zararsız maddelerle temas etmeye aşırı tepki vermesidir. Kendini burun, göz ve bronş enflamasyonu olarak gösterir.

 

Bağışıklık sisteminin aşırı tepkisi

HR-sick adult(12)

Alerji sürecinde bağışıklık sistemi hücreleri zararsız bir maddeye orantısız bir şekilde düşmana verdikleri tepkiyi verirler. Bir virüse karşı yaptıkları gibi bu alerjene karşı özel antikorlar üretirler. Bu antikorlar, alerjene her maruz kalındığında histamin gibi enflamasyonu tetikleyen moleküllerin üretilmesine sebep olur.

 

 

Burun, gözler, bronşlar: Solunum yolu alerjenlerinin “kurbanları”

Ev tozu akarı, polen, hayvan tüyü ve küf atmosferde bulunan temel solunum yolu alerjenleridir. Solundukları takdirde burun, göz, boğaz ve bronşlarda enflamasyona yol açarlar. Başlıca alerjik durumlar, alerjik nezle ve astımdır.

 

 

 

 

garcon1

 

Önde gelen alerji: solunum yolu alerjisi

Solunum yolu alerjileri, Avrupa’da en yaygın alerji türüdür. Alerjik nezle dünya çapında 400 – 500 milyon kişiyi etkilemektedir.1,2

Fransa’da ortalama her üç yetişkinden biri bu alerjilerden muzdariptir!3

 


[1] Bousquet J. Khaltaev N, Cruz AA, Allergic Rhinitis and its Impact on Asthma (ARIA) 2008 update (in collaboration with the World Health Organization, GA(2)LEN and AllerGen) Allergy. 2008 Apr; 63 Suppl 86:8-160.
[2] Pawankar R, Canonica G, Holgate S, Lockey R. WAO White Book on Allergy 2011-2012. In Edition Milwakee, Wisconsin, USA: WAO 2011.
[3] Klossek J-M. Un tiers des adultes ont une rhinite allergique en France – Enquête INSTANT. Presse médicale 2009; 38; 1220-1229.